Ačkoliv je Chorvatsko silně zasaženo koronavirem, turistický sektor se zotavuje, i díky Čechům

16:16 | E V | Diskuze

Dle oficiálních předpovědí bude Chorvatsko patřit mezi koronavirem nejvíce zasažené země v Evropě.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Očekává se, že hrubý domácí produkt prudce klesne, a to až o 11 %, kdy hlubšímu propadu by mělo čelit jen Španělsko a Itálie. Broker CapitalPanda dále informoval, že do stejné skupiny jako Chorvatsko bude patřit také Francie a Řecko.

„Už je jasné, že krize zasáhne ty země, které jsou závislé na turismu,“ řekl Jozo Perić, hlavní analytik CapitalPanda, brokera, který funguje mimo jiné v Chorvatsku, Česku a na Slovensku. „Chorvaté stále věří, že se jim podaří snížit hluboký propad tím, že v zemi přivítají cizince především z Německa, ale také Slovinska, České republiky, Rakouska nebo Polska,“ dodal Perić.

1.července 2020 Chorvatsko znovuotevřelo hranice všem turistům. Státní příslušníci členských států Evropské unie či zemí Schengenského prostoru mohou zemi navštívit bez udání důvodu, zatímco občané tzv. třetích zemí mohou na území Chorvatska vstoupit s dokladem o ubytování nebo potvrzením o aktivitě.

Díky tomu, že došlo ke zjednodušení pravidel pro vstup do země, je v současné době počet zahraničních turistů mnohem vyšší. Během prvních dvaceti červencových dnů evidovalo Chorvatsko příjezd více než 1,5 milionů turistů. Dohromady cestovatelé v zemi přespali více než 11 milionů nocí, což je zhruba o polovinu více příjezdů nebo přenocování v porovnání s čísly od samého začátku roku. Informaci oznámil ve středu 22. července Chorvatský svaz turismu (HUT) ve svém posledním newsletteru s názvem "Croatia Tourism & Travel Weekly".

Celkem tak od začátku roku Chorvatsko navštívilo více než 3,2 milionů turistů, kteří v zemi strávili více než 18 milionů nocí.

Chorvatský svaz turismu ve své týdenní zprávě uvedl, že téměř 5 milionů přenocování bylo zaznamenáno minulý týden a dalších 630 000 přenocování bylo evidováno poslední čtyři dny v kuse.

Zpráva také uvádí, že chorvatské pobřeží má v červenci nejlepší epidemiologickou situaci, což potvrzuje také růst zahraničních hostů na celém pobřeží, včetně Dalmácie.

Dle Chorvatského svazu turismu je nejvíce navštěvovaným místem pobřeží v regionu města Zadar. V oblasti bylo evidováno téměř 62 % příjezdů, tedy 200 000. V místě bylo také zaznamenáno více než 67 % červencových přenocování.

V současnosti je v Chorvatsku otevřeno 802 hotelů a 407 kempů. Noví turisté do destinací podél pobřeží stále přijíždí. Od začátku roku strávili cestovatelé většinu nocí v privátním ubytování, jde o více než 7 milionů nocí. V kempech strávili turisté 3,4 milionů nocí a v hotelech turisté přespali 2,6 milionů nocí.

K 24. červenci 2020 v 14:01 bylo virem COVID-19 nakaženo 4715 lidí, uzdravilo se 3555 lidí a země eviduje 128 úmrtí. V porovnání s hlavními konkurenty Středomoří je v Chorvatsku nejlepší epidemiologická situace, v hlavních turistických destinacích na pobřeží je také nejméně aktivních případů. Chorvatské pobřeží se stále nachází pod národním průměrem a země patří mezi nejbezpečnější evropské státy. Chorvatsko je tak stále nejbezpečnější, nejbližší a nejpřijatelnější středomořskou dovolenkovou destinací pro všechny evropské turisty.

 

Jozo Peric, CapitalPanda

 

Zdroj:Michaela Doležalová, Media:list
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Úrazy na chodnících: klíčové je zjistit, komu pozemek patří

Ilustrativní obrázek

Rok 2020 v Poštovní spořitelně a výhled do toho nového

Ilustrativní obrázek

Digitalizovat českou státní správu na evropský průměr by šlo do deseti let, stálo by to až stovky miliard korun

Ilustrativní obrázek

Linde navýšilo kvartální dividendu a schválilo nové kolo zpětného odkupu akcií za 5 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Datovou schránku by kvůli projednávané novele zákona mohli povinně dostat vedle firem také další právnické osoby a živnostníci

Ilustrativní obrázek

Moneta: Minoritní akcionář Petrus Advisers odmítá dobrovolnou nabídku PPF a fúzi s Air BankČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se na úvod týdne dařilo

Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.