Accolade chce přilákat investice do samořízených aut do ČR, postaví obří testovací polygon

15:25 | fa ra | Diskuze

Český polygon pro testování a certifikaci vozidel bez řidiče by měl do roku 2022 stát u západočeského Stříbra. Připravuje ho česká investiční skupina Accolade. Náklady dosáhnou několika miliard korun. Do ČR přitáhne špičku automobilových vývojářů nejen z Evropy, řekl ČTK mluvčí skupiny Jiří Sochor.

Ilustrační foto
Foto: Norbert Aepli

"Česká republika dnes ve srovnání se světem poněkud zaostává s přípravou na přechod na automobily s autonomním řízením. Na západ od nás funguje několik více či méně pokročilých testovacích polygonů, opačným směrem se první už staví," uvedl výkonný ředitel Accolade Milan Kratina. Podle něj by to ve velmi blízké budoucnosti mohlo způsobit odchod talentů, odliv peněz na výzkum a vývoj a v delším důsledku i nižší investice do výroby ve prospěch zemí, které nabízejí lepší zázemí.

"Tomu chce Accolade zabránit," prohlásil Kratina. Na novém polygonu bude možné testovat veškeré dopravní situace včetně evropských. "Polygony, na kterých se dnes testuje, umí nasimulovat hlavně geometricky přísná města pravých úhlů typu New York. Takto ověřené systémy jsou pak na pražském Starém Městě, v uličkách Lisabonu nebo v centru Říma úplně ztracené. Ale právě takové prostředí budeme umět ve Stříbře navodit," popsal. Okruh bude vedle městských uliček vytvářet i prostředí dálnice, silnic první třídy, okresních komunikací i jízdy v tunelu.

Skupina osloví české i německé vysoké školy a předpokládá spolupráci se soukromými vývojovými centry. Kratina dodal, že velmi stojí o podporu města a kraje, protože vznik polygonu považuje za velký impuls pro rozvoj Stříbra, kraje i celé republiky. Bude připravený na testování technologií, které budou na silnicích dostupné v blízké i vzdálenější budoucnosti. Bude ověřovat například neustálou komunikaci vozidel mezi sebou i v městském prostředí i s prvky místní infrastruktury.

Accolade investuje zejména do výstavby nájemních budov v industriálních parcích zejména v ČR a Polsku, kde už realizovala 20 velkých projektů. Průmyslové budovy si od ní pronajímají KION, který v Ostrově u Stříbra na Tachovsku vyrábí skladovou techniku, Tchibo, které má v Chebu zázemí pro eshop, či DHL, jež tam poskytuje logistiku a servis pro zařízení německé satelitní televize Sky Deutschland. V Polsku jsou mezi klienty Accolade například Eurocash, jedna z největších polských společností v oblasti rychloobrátkového zboží, dále Pierce, největší švédský prodejce motocyklových dílů, vybavení a oblečení, Svendsen Sport, významný dodavatel rybářského vybavení, přední polský prodejce pneumatik a ráfků Oponeo a logistická firma DB Schenker. Klienti skupiny po celém světě zaměstnávají zhruba milion lidí.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ford testuje třetí generaci autonomního modelu Fusion v oblasti svého domovního Detroitu

Ilustrativní obrázek

Goodyear se chystá testovat „inteligentní“ pneumatiky pro elektromobily a samořízené vozy

Ilustrativní obrázek

Samořízený vůz Uber údajně nerozpoznal chodkyni. Ta srážku nepřežila

Ilustrativní obrázek

Intel testuje svá samořízená auta v Jeruzalémě

Ilustrativní obrázek

Tencent začne testovat své samořízené vozy v ulicích Šen-čenu

Ilustrativní obrázek

Alibaba se chystá se svou technologií autonomního řízení na silniceČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji zlata

Ilustrativní obrázek

Vývoj hodnoty drahých kovů

Ilustrativní obrázek

OPEC+ se podle očekávaní dohodl na prodloužení snížené těžby ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.