A. Babiš řekl, že nový blok JE Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen by měl být v roce 2036

10:58 | E V | Diskuze

A. Babiš včera na tiskové konferenci řekl, že nový blok JE Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen by měl být v roce 2036.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš následně premiéra doplnil informací o tom, že energetická skupina očekává od dodavatelů nového bloku až pět nabídek. ČEZ chce tendr vypsat v příštím roce, nabídky by měli přijít v roce 2021. Cena byla Benešem odhadnuta mezi 140 až 160 miliardami Kč.

Včera hovořil premiér České republiky Andrej Babiš na tiskové konferenci, jež následovala jednání vládního výboru pro jadernou energetiku. Babiš řekl, že nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029 a dokončen by měl být v roce 2036. Zároveň dodal, že se jedná o plán zahrnující fakt, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021, přičemž dodavatel by měl být vybrán do roku 2022.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš následně premiéra doplnil informací o tom, že energetická skupina očekává od dodavatelů nového bloku až pět nabídek. ČEZ chce tendr vypsat v příštím roce, nabídky by měli přijít v roce 2021. Cena byla Benešem odhadnuta mezi 140 až 160 miliardami Kč. „V průběhu příštího roku chceme k SÚJB podat žádost k umístění jaderného zařízení. Ohledně výběrového řízení pracujeme na poptávce, která má být připravena do června 2021, ve druhé polovině soutěž vypsána a do konce roku 2021 bychom měli mít nabídky. Tomu musí předcházet výběr samotného dodavatelského modelu - diskutujeme modely na klíč, od jednoho hlavního dodavatele, teoreticky několik smluv pod koordinací investora. Rozhodnutí očekávám do konce března roku 2021 po konzultacích se všemi uchazeči,“ řekl konkrétně Beneš. 

Za de facto hotovou označil generální ředitel ČEZu smlouvu se státem. Andrej Babiš ji definoval jakožto záruku minoritním akcionářům.

Investorský model stavby nových bloků byl vládou schválen na začátku července. Investory nových jaderných zdrojů by měly být dceřiné společnosti ČEZu. Skupina bude také moci za určitých podmínek předat dceřinou firmu mající stavbu na starost předat státu.

 

Zdroj: Reuters; ČeskéNoviny.cz

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tři otázky a odpovědi na téma: jak hospodařit s teplem

Ilustrativní obrázek

Do roku 2030 zanikne v evropských uhelných regionech 160 tisíc pracovních míst, těžbu tlumí i Česko

Ilustrativní obrázek

Provoz rodinných domů za pomocí solární energie bez klasické elektrické přípojky

Ilustrativní obrázek

V Česku byla zprovozněna již 200. plnicí stanice CNG

Ilustrativní obrázek

Provoz rodinných domů za pomocí solární energie bez klasické elektrické přípojky

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 6.12.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně po páteční předběžné dohodě mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Evropa v datech

Ilustrativní obrázek

Burza v Německu přidává 1,31%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.