98 750 067 000 000 důvodů k obavám, které investory nenechají v příštím roce klidně spát

13:03 | wa pe | Diskuze

Akcie, bitcoin, státní i korporátní dluhopisy a další aktiva dnes spojuje jediné označení, investiční bublina.  

Foto: Public Domain

Mark Gilbert a Marcus Ashworth přinášejí výčet rizik, které budou doprovázet obchodování na světových trzích v příštím roce. Ačkoli tržní optimismus stále neoslabuje a akciové indexy trzích v USA znovu a znovu překonávají historické rekordy, oba uznávaní analytikové upozorňují, že za současné situace existuje nejeden důvod k nervozitě.

Tržní kapitalizace všech společností zalistovaných na světových akciových trzích dnes dosahuje 98 750 067 000 000 USD, což znamená, že jsme blízko dosažení magické hranice 100 bilionů USD.

 

zdroj: Bloomberg

Růst akciových trhů byl přitom doprovázen nebývalým poklesem volatility. Za pozornost stojí fakt, že 60denní volatilita akcií na globálních trzích poklesla v tomto roce poprvé  pod úroveň dluhopisů.

 

 zdroj: Bloomberg

Obavy vzbuzují také některé části trhu s dluhopisy. Výnosy státních dvouletých dluhopisů eurozóny letos poklesly pod nulovou hranici, přičemž některé státy jsou schopny získávat kapitál pod úrokovou sazbou ECB. 

 

zdroj: Bloomberg

Výnosy klesají především díky stále probíhajícímu programu kvantitativního uvolňování ze strany ECB, která dále nakupuje dluhopisy navzdory pokračujícímu ekonomickému zotavení v eurozóně.

 

zdroj: Bloomberg

Na druhé straně Atlantiku se zase objevují varovné hlasy, které upozorňují na zplošťování výnosové křivky. Patří mezi ně například investiční manažer Bill Gross či prezident FEDU v Saint Louis, James Bullard. 

zdroj: Bloomberg

Jelikož státní dluhopisy dnes investorům nenabízí smysluplný výnos, zaměřují se na korporátní dluhopisy. V případě evropských podnikových dluhopisů v investičním pásmu zaznamenávají analytici Bank of America kapitálový příliv již 45 týdnů v řadě. Letos by objem finančních prostředků v korporátních dluhopisech měl dosáhnout nového rekordu.  

 

zdroj: Bloomberg

Kromě toho roste také objem podnikového dluhu denominovaného v eurech. Tyto emise se za rok 2017 nacházejí o 10 % výše než za celý rok 2016.

 

zdroj: Bloomberg

Zájem o korporátní dluhopisy má za následek pokles jejich výnosů. V srpnu poklesl výnos evropských podnikových dluhopisů mimo investiční pásmo pod výnos 10letých státních dluhopisů USA. 

 

zdroj: Bloomberg

Nových rekordů dosahují také alternativní investice. V minulém měsíci neznámý kupec získal obraz Salvator Mundi připisovaný Leonardu da Vincimu za 450,3 milionu USD. Aukční síň Christie's očekávala, že prodej vynese pouze 100 milionů USD.

 

zdroj: Bloomberg

Letošní rok přinesl také střídání na pozici nejbohatšího jednotlivce planety. Po více jak 55% posílení akcií Amazon od počátku roku dosáhl zakladatel a výkonný ředitel společnosti, Jeff Bezos majetku 100 miliard USD. 

 

zdroj: Bloomberg

Patrně největší bublinou na současném globálním trhu je kryptoměna bitcoin, která teprve před několika hodinami dosáhla hodnoty 12 000 USD za minci, což je více jak 10násobné posílení od počátku roku.

 

zdroj: Bloomberg

Ostatně o nervozitě analytiků i investorů svědčí i rostoucí počet užití slova bublina ve zprávách věnovaných financím a ekonomice na portálu Bloomberg.

 

zdroj: Bloomberg

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.