5 senzačních nových léků. Které akcie zařadit do portfolia?

05.04.2016 10:46 | Miloš Kotek | Diskuze

Není snadné odhadovat, které léky americká Agentura pro potraviny a léky (U.S. Food and Drug Administration – FDA) schválí, nebo neschválí. Nicméně v případě schválení mají zisky z prodeje nového léku dostatečně veliký vliv na růst cen akcií farmaceutických společností, aby se vyplatilo sledovat, co lze v nejbližší době ve schvalovacím procesu FDA očekávat.

Foto: eLife th journal

Společnost Barrons se každým rokem pokouší odhadnout, kterých pět léků na vážné nemoci má šanci schválení agenturou FDA do prodeje, přičemž by měly mít potenciál utržit víc jak 1 miliardu USD.

Pro letošní rok je počet vhodných kandidátů menší, protože jen menší část nově schvalovaných léků splňuje hodnotící kritéria. Vysoké ceny léků vadí pacientům, politikům a zdravotním pojišťovnám, nicméně podle analytika společnosti Leerink Partners, Seamuse Fernandeze: „FDA stojí na straně inovací ve farmaceutickém průmyslu, ale hlavní výzvu představuje cenová politika farmaceutických společností a vyjednání ceny léků se zdravotními pojišťovnami.“

Společnosti Pfizer, Roche, a Anacor jsou mezi těmi, které očekávají schválení nových senzačních léků, americkou vládní Agenturou pro potraviny a léky (FDA).

Následuje seznam pěti nejslibnějších nových léků pro rok 2016 a jejich prodejní potenciál.

 

Ocrelizumab

Mnohačetný lék proti skleróze od společnosti Roche Holding (HHBY) může přinést velikou výhodu v léčbě ztráty duševního potenciálu. Na světě je zhruba 2,3 miliardy lidí, kteří jsou ohroženi nástupem sklerózy, nebo demence a existuje pouze několik léků, které pomáhají léčit nástup této nemoci. Nicméně existuje 15 % pacientů, kteří trpí vážnější formou nemoci, na které současná léčba nezabírá. Pro tyto pacienty by mohl být lék orelizumab první příležitostí k léčbě. Data uveřejněná v říjnu ukazují 24% pokles šíření nemoci. „Je to nepokrytý trh,“ říká Nick Turner, analytik Mirabaud Securites, který odhaduje, že by prodeje léku mohly do roku 2020 dosáhnout hodnoty 3 miliard USD. Roche v současné době čeká na schválení další fáze agenturou FDA, které se očekává koncem června. Celkové schválení ve zrychleném řízení by mohlo proběhnout do konce roku.

 

Lifitegrast

Lék na syndrom suchého oka má zamotanou historii. FDA v říjnu neschválila léčbu a požadovala provedení většího množství klinických testů. Společnost Shire (SHPG) znovu požádala o schválení tři měsíce poté s daty, které ukázaly v 3. fázi klinických testů znatelné zlepšení v léčbě symptomů nemoci u pacientů. Tímto onemocněním trpí zhruba 25 miliónů Američanů. Společnost Allergan (AGN) prodává na tuto nemoc lék Restasis, nicméně jeho kritikové tvrdí, že má pouze omezenou účinnost. Lék společnosti Shire je zaměřen na léčbu zánětů a analytik John Boris ze společnosti SunTrust, Robinson Humprey očekává, že po jeho schválení by do roku 2020 měl utržit 1 miliardu USD. FDA má schválit lék k prodeji 22. června 2016.

 

Atezolizumab

Tento experimentální lék společnosti Roche by měl být prvním lékem na léčbu rakoviny močového měchýře, který byl nově uveden v USA od roku 1998. Atezolizumab je podáván intravenózně a umožňuje imunitnímu systému útočit na nádor tím, že blokuje protein PD-L1 na povrchu nádorových buněk. Podle studií uveřejněných v minulém roce se při léčbě zmenšuje velikost nádoru močového měchýře v 27 % případů. U agresivních nádorů pomáhá v 15 % případů. Lék je také testován na rakovinu plic. Existují dva konkurenční léky, které používají jiné mechanismy ke stejnému cíli. Lék Opdivo společnosti Bristol-Myers Squibb (BMY) a lék Keytruda společnosti Merck (MRK). Tyto léky se používají na léčbu rakoviny plic. Společnost Roche však má nyní ve schvalování léčby rakoviny močového měchýře náskok přes společnostmi Bristol, Merck, a AstraZeneca (AZN). Po schválení do prodeje, které by mělo proběhnout 12 srpna 2016, by do roku 2020 měly tržby z prodeje léku dosáhnout 2,6 miliardy USD.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.