5 otázek, které uslyšíte na pracovním pohovoru

18:18 | M Z | Diskuze

Připravte se na to, že při cestě za vysněnou prací budete muset zodpovědět i pár nepříjemných otázek, které rozhodnou zda požadované místo dostanete či nikoliv.

Ilustrativní obrázek
Foto: picjumbo.com

Nemusíte se však schůzky s vaším potencionálním zaměstnavatelem obávat, i na časté a vtíravé otázky lze odpovědět chytře, bez nutnosti odříkávání naučených frází.

Každý personalista při vybírání vhodného kandidáta postupuje individuálně, ale jsou otázky, které v podobném znění používá mnoho z nich a je velká pravděpodobnost, že je tedy uslyšíte i vy. Dokonce se takto dotazují přímo ve firmách, na určité informace se vás zeptá i váš budoucí šéf či výše postavený pracovník, jež má na starosti proces přijímacího řízení.

1) Kde se vidíte za pět let?

Personalista se zajímá o to, jak se stavíte k budoucnosti a zda máte nějaké cíle či ambice. Určitě na pohovoru nevykládejte o svých snech netýkajících se daného pracovního místa. To, že toužíte po tom založit hudební skupinu, otevřít si krámek s občerstvením nebo se odstěhovat do zahraničí, určitě nemluvte. Odpověď směřujte na profesi, představte si sami sebe na dané pozici za pár let, mluvte o firmě a jakým způsobem byste chtěli být její součástí.

 2) Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Vyjmenujte alespoň pět vlastností, z čehož jedna bude negativní. Své silné stránky krátce rozveďte a zmiňte, jak se dají uplatnit na pracovišti. Slabost vybírejte tak, aby se nejednalo o nic spojeného s vaším chováním, např. lenost a nespolehlivost. Personalista opravdu nečeká odpovědi typu, že nevíte, nedokážete posoudit nebo se musíte zeptat ostatních.

 3) Jak vnímáte kritiku?

Personalista na základě vaší odpovědi zjišťuje, zda jste typ člověka, který si umí přiznat chybu a snaží se ji napravit, anebo zda raději vidíte nedostatky v ostatních a nepovažujete kritiku za oprávněnou.

4) Jaký byl váš bývalý šéf?

Tak tady opravdu pozor, pokud budete svého bývalého zaměstnavatele pomlouvat a nenecháte na něm niť suchou, tak si zcela jistě zavřete vrátka před novou pracovní příležitostí. Je totiž logické, že budete stejně negativně hovořit i o svém novém šéfovi v případě, že by vám do budoucna spolupráce nevyšla.

5) Proč bychom si měli vybrat právě vás?

A klasická otázka na konec, která zpravidla ukončuje pohovor. Tady je dobré zmínit, jakým přínosem byste byli pro společnost a jaké inovace a nápady byste do ní přinesli. Určitě je dobré ukázat, že máte povědomí o firmě, její historii a filozofii a jste s ní ztotožnění.

 

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zaměstnáváte IT specialisty? Nezapomeňte si s nimi smluvně ošetřit autorská práva i konkurenční doložku

Ilustrativní obrázek

Pracovní trh cizince potřebuje, českých pracovníků je málo!

Ilustrativní obrázek

Průzkum IDC pro Dell Technologies a VMware: Strategii pro budoucnost práce zatím úspěšně zavedlo jen 13 % českých firem

Ilustrativní obrázek

Mladí lidé mají vyšší příjmy a dočkají se rychlejšího povýšení poté, co se odstěhují do zahraničí

Ilustrativní obrázek

Malé vs. velké firmy z pohledu zaměstnanců

Ilustrativní obrázek

Nové benefity pro zaměstnance v Česku: firmy dorovnávají příjmy matkám na mateřské nebo financují mateřské školkyČti více
Ilustrativní obrázek

39 % lidí neplánuje v létě žádnou dovolenou, 23 % vyráží na delší dovolenou do zahraničí

Ilustrativní obrázek

BlackRock vydává výsledky za 2Q FY 19 mírně pod očekáváním trhu

Ilustrativní obrázek

Společnost Wirecard zahajuje spolupráci s německým řetězcem Aldi

Ilustrativní obrázek

Ropa posiluje v reakci na sestřelení íránského dronu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Microsoftu překonaly očekávání; jeho akcie posilují o 3,65 %

Ilustrativní obrázek

Nový fintech startup Refinanso.cz přináší na český hypoteční trh refinancování hypotéky online a s nejnižší úrokovou sazbou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.