4 rady při stavbě či rekonstrukci v nejisté době

16:16 | E V | Diskuze

Pokud dnes plánujete stavbu či rekonstrukci, doporučujeme nyní zejména obezřetnost.

Ilustrativní obrázek
Foto: Energie ČS

Svět se nezastaví, určitě není třeba přestat plánovat, ale vyplatí se zvýšená míra opatrnosti. Přinášíme několik dobrých rad, které v aktuální situaci pomohou ke zdravému přístupu ke stavbě nebo rekonstrukci.


Buďte skromní, hospodární a opatrní

Základní rada je v dnešní nejisté době jednoduchá: jistá míra skromnosti, hospodárnosti a opatrnosti je nyní vhodná. Neznamená to, že byste měli plánovat skromné bydlení v sudu jako Diogenes, ale stejně tak nemusíte realizovat své nejbujnější sny. To se týká jak rozlohy obytné plochy, tak dalších faktorů, které prodražují stavbu. Nechte se inspirovat řadou příkladů často výjimečných, ale při tom skromných staveb nebo chytrých řešení rekonstrukcí.

 


Ušetřete na realizaci

Projekty větších rozměrů stojí za to přenechat profesionálům. Důležitým krokem je pak výběr stavební firmy či dodavatele prací nebo celé stavby. Vhodnou volbou lze ušetřit značnou část nákladů finančních, ale také časových. „Při rekonstrukci či stavbě na klíč odpadají starosti se zařizováním, hlídáním a koordinací prací jednotlivých stavebních profesí, které přenecháte stavební firmě. Tu můžete kontrolovat i díky transparentnímu účtu, kde přesně vidíte, kolik vás jednotlivé práce i materiál stojí. Systém transparentní dodávky stavby je v ČR úplnou novinkou. Tato služba umožňuje mít celou zakázku pod kontrolou i finančně, přestože zodpovědnost zůstává na straně stavební firmy,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

 


Využijte zelené řešení

Inspiraci přinášejí také ekologická řešení, která pracují s alternativními zdroji energie. Dlouhodobě ušetříte na pravidelných výdajích za energie, můžete ale také využít státní podpory z dotačního programu Nová zelená úsporám a ušetřit i při realizaci. „Nemusíte se obávat ani administrativy s tím spojené. S celým procesem pořízení a instalace fotovoltaiky pro váš rodinný dům rádi pomůžeme,“ říká Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS.

 


Nezapomeňte na pojištění

V období nejistoty získává pojištění ještě větší důležitost než kdy jindy. Závazek hypotéky je tak obrovský, že stojí za to se pro případ neschopnosti splácet hypoteční úvěr pojistit. „Nikdy nelze předvídat, co se v průběhu let stane, a proto je vhodné se pojistit právě proti takovým případům, které vedou k neschopnosti hypotéku splácet. Jedná se o chytré řešení, kterým lze za rozumnou cenu dobře ochránit individuální i rodinnou finanční stabilitu ve chvíli, kdy se splácí větší finanční závazky jako je právě hypotéka,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovna. Pojištění schopnosti splácet totiž chrání před dlouhodobými i krátkodobými riziky jako je úmrtí či invalidita, pracovní neschopnost, nebo ztráta zaměstnání či případy kdy se musíte starat o své nejbližší.

Zdroj:Petr Jarkovský, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Co jako první zkontrolovat po přestěhování do nového bytu?

Ilustrativní obrázek

Odklad splátek a prodloužení bezpoplatkových akcí

Ilustrativní obrázek

Navzdory epidemii koronaviru ceny nových bytů v dlouhodobém horizontu neklesnou

Ilustrativní obrázek

Zima byla mírná. Staví se celý rok.

Ilustrativní obrázek

Zateplení domu – na co si dát pozor?

Ilustrativní obrázek

Situace se zhoršila, do Řecka chce z Turecka tisíce uprchlíků. Unie nabízí řešeníČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí přes 3 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy s výjimkou Austrálie v záporu

Ilustrativní obrázek

Wall Street udělal tečku za nejhorším čtvrtletím od r. 1987, Dow Jones -23%!

Ilustrativní obrázek

Německá burza roste

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína překvapila silnějším PMI

Ilustrativní obrázek

Index Index S&P 500 končí + 3,35%, poblíž denních maxim

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.