39 % lidí neplánuje v létě žádnou dovolenou, 23 % vyráží na delší dovolenou do zahraničí

17:17 | B Z | Diskuze

Dlouhou letní dovolenou v zahraničí si letos podle výsledků ankety na Profesia.cz dopřeje skoro čtvrtina lidí.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Dlouhou letní dovolenou v zahraničí si letos podle výsledků ankety na Profesia.cz dopřeje skoro čtvrtina lidí. Stojí za tím dobrá ekonomická situace. Roste ale i skupina lidí, která si v létě dovolenou nevybírá. Jaké trendy v posledních letech pozorujeme? A jaké benefity spojené s dovolenou zaměstnavatelé nejčastěji nabízejí?

S nástupem léta jsme se na stránkách Profesia.cz ptali návštěvníků, jak bude vypadat jejich letní dovolená. I když to podle informací od cestovních kanceláří vypadá, že letos zamíří na zahraniční dovolenou většina Čechů, výsledky naší ankety ukázaly, že poměrně velká skupina lidí, téměř dvě pětiny (39 %) respondentů, letní dovolenou letos vynechá. Necelá čtvrtina (23 %) má v plánu vyrazit na delší dovolenou v zahraničí, kombinaci zahraničního pobytu s kratšími v ČR má na léto v plánu 16 % respondentů. Delší dovolenou v ČR plánuje 11 % lidí a více prodloužených víkendů si chce přes léto užít 11 % z těch, kteří se do ankety zapojili.

 

Trendy v oblasti dovolených

Dobrá ekonomická situace se v posledních letech promítla i do toho, kam a na jak dlouho lidé cestují na dovolené. Stoupl počet zahraničních pobytů i jejich délka – Češi loni vyjeli na 4,9 milionu cest do zahraničí. Kratších výletů, do tří přenocování, bylo 1,3 milionu. Termín delších dovolených se ale zdaleka neomezuje jen na letní měsíce – narůstá počet lidí, kteří cestují „za teplem“ v zimních a podzimních měsících, vloni vzrostl počet cest do exotických destinací o desetinu. Stoupá i počet těch, kteří jednu delší dovolenou doplňují řadou prodloužených víkendů, které nejčastěji tráví na poznávacích zájezdech v zahraničí nebo cestují po České republice.

Zaznamenali jsme i další trend – analýza našich údajů z nabídek práce v oblasti cestovního ruchu ukázala, že rozdíl mezi letní a zimní sezónou v tuzemsku se zmenšuje. Větší propast mezi zimní a letní sezónou jsme v posledních letech na Profesia.cz zaznamenali pouze v roce 2016, kdy byla před zimou poptávka po pracovnících v oblasti cestovního ruchu o 54 % nižší než před letní sezónou. V letech 2015 a 2017 byl zájem poměrně vyrovnaný, před zimou byl počet nabízených míst oproti létu nižší o 1 % (2015), respektive 4 % (2017), v roce 2018 už byl téměř nulový.

 

Dovolenkové benefity

Jednou z nejatraktivnějších zaměstnaneckých výhod je dovolená navíc. Mezinárodní průzkum platových portálů Paylab ukázal, že Česká republika v tomto ohledu mezi zeměmi zapojenými do průzkumu jednoznačně vede. Na tuto výhodu u nás „dosáhne“ 33 % zaměstnanců. S velkým rozdílem následují Bulharsko (14 %) a Slovensko (10 %). Nejméně si tohoto benefitu užijí zaměstnanci v Polsku (3,6 %) a v Maďarsku (1,2 %).

Pokud se podíváme na oblíbenost dovolené navíc z pohledu různých skupin zaměstnanců, na jednom z prvních třech míst figuruje u všech, na prvním pak u dělnických profesí. Dalším vítaným benefitem je příspěvek zaměstnavatele na dovolenou. Téměř čtvrtina lidí jej v průzkumu Paylab uvedla mezi nejpreferovanějšími z těch, na které by měl podle jejich názoru zaměstnavatel přispívat.

Zdroj:Michal Hoblík, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dvě pětiny učňů pracují po škole mimo svůj obor. Rozšířená realita pomáhá řešit nedostatek pracovníků

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji mezd

Ilustrativní obrázek

Nejnovější simulátory využívají profesionální piloti i závodní jezdci

Ilustrativní obrázek

Firmy letos nabíraly nejvíce kvůli fluktuaci

Ilustrativní obrázek

Audi do roku 2025 sníží počet pracovníků o 9,5 tis., uspořené prostředky využije na investice

Ilustrativní obrázek

Ukrajina – nevytěžený potenciálČti více
Ilustrativní obrázek

Nová odpadová legislativa přináší citelné zdražení pro podnikatele, obce i města

Ilustrativní obrázek

Průměrné spotřebitelské úvěry v listopadu za 6,46 % hlásí Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů

Ilustrativní obrázek

V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do 5 let, jejich nástup do zaměstnání brzdí zejména nedostatek míst v předškolních zařízeních

Ilustrativní obrázek

Na e-shopech objednávejte dárky do 7. prosince nebo využijte filtry nákupního rádce

Ilustrativní obrázek

Proti křivdě se ozve 75 % Čechů, hlavně když jde o peníze

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 6.12.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.