36 tisíc Čechů si loni založilo datovou schránku

16:16 | E V | Diskuze

Výrazný meziroční nárůst počtu datových schránek aktivovaných fyzickými osobami zaznamenala ke konci roku 2019 Česká republika.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Zatímco na konci předloňského roku šlo téměř o 124 tisíc schránek, o rok později se jednalo už o 160 tisíc. Jenom za poslední čtvrtletí loňského roku si datovou schránku aktivovalo 10 tisíc Čechů. Dalších 522 tisíc datových schránek používají právnické osoby.

 

Firmy si musejí datové schránky zřizovat ze zákona, fyzické osoby, pokud nejsou zapsány v obchodním rejstříku, takovou povinnost nemají. Stále více uživatelů si ale uvědomuje výhody elektronické komunikace s úřady, takže Čechů s aktivovanou datovou schránkou každoročně přibývá. Za loňský rok totiž přibylo 36 tisíc nových datových schránek fyzických osob, zatímco v roce 2018 to bylo 24 tisíc a rok předtím „jen“ 19 tisíc. 

„Datová schránka výrazně usnadňuje úřední úkony, většinu jich uživatel může provést elektronicky z pohodlí domova bez ohledu na úřední dny či hodiny. Pokud navíc máte aktivovanou datovou schránku, úřady by s vámi měly povinně komunikovat jejím prostřednictvím. Žádná zpráva vám díky tomu neunikne, protože si můžete nastavit notifikaci formou e-mailu nebo sms zprávy,“ upozorňuje Martin Vondrouš, expert společnosti Software602 pro zavádění nových technologií.

Software602 je jedním z klíčových dodavatelů systému datových schránek. Vedle zajištění jejich dostupnosti se zabývá i jejich uživatelskou přívětivostí.

„Prostřednictvím datové schránky lze v současné době řešit celou řadu životních situací, například zažádat o výpis z rejstříku trestů, podat daňové přiznání, získat výpis bodů řidiče nebo dokonce zaslat omluvenku dítěti do školy. Pro tyto potřeby existují na internetu chytré formuláře, například na portálu PODEJTO.cz, na jehož vývoji Software602 spolupracoval,“ dodává Martin Vondrouš.

 

Zdroj:Jan Potůček, TAKTIQ COMMUNICATIONS
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články


Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX obchoduje na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v zeleném, ztrácela Čína

Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX stahuje úvodní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína představila lepší než očekávaný HDP za 4Q

Ilustrativní obrázek

I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.