Deloitte: 35% veřejně obchodovaných ropných společností hrozí krach. Pozor na levné akcie

14:14 | V Z | Diskuze

Více než třetině všech veřejně obchodovaných ropných akciových společností na celém světě hrozí bankrot, uvádí nová studie poradenské společnosti Deloitte. Podle této studie jsou vyhlídky amerického průmyslu ropy z břidlic neradostné a kvůli vysokému zadlužení bojuje o přežití. Zpráva společnosti Deloitte – první významná studie týkající se současné situace ropných a plynařských společností na celém světě – analyzovala 500 společností.

Foto: Public Domain

Podle zjištění 175 z těchto firem čelí „kombinaci vysokého pákového efektu a omezeného přístupu k dluhové službě.“

„Téměř 35 % těžebních a výrobních společností, tj. asi 175 firem, se nachází ve vysoce rizikovém kvadrantu,“ uvádí Deloitte s tím, že situace je vysoce riziková pro 50 z těchto společností, které mají negativní kapitálový poměr přesahující 100.

„Akcie některých z těchto firem již spadly pod 5 dolarů za kus a spadají tedy do kategorie tzv. penny stocks. Pravděpodobnost, že v roce 2016 zbankrotují, je vysoká, pokud je nezachrání růst cen ropy, převod dluhů na kapitál či velké investice.”

Zprávy o vysokém počtu bankrotů v oboru ropy z břidlic na americkém trhu nejsou ničím novým, ale nejnovější data od společnosti Deloitte tento obrázek potvrzují.

„Více než 80 % ropných společností, které podaly žádost o bankrot od července 2014 je stále v provozu pod vedením věřitelů či dohledem insolventních správců,” píše Deloitte.

„Většina plánů na restrukturalizaci byla schválena na začátku roku 2015, kdy ropa stála 55 – 60 dolarů za barel. Od té doby cena spadla na 30 dolarů za barel a zajištění výhodných cen již rovněž většinou nejsou platná. Žadatelé o bankrot proto jen obtížně mohou splnit dřívější požadavky věřitelů. Pravděpodobnost, že počet zkrachovalých ropných společností v roce 2016 tak překročí i úroveň z období velké recese.“

Producenti ropy z břidlic se potýkají s velkým zadlužením, které vzhledem k nízkým cenám ropy nejsou schopni zvládat.

Podle společnosti AlixPartners celkové zadlužení amerických a kanadských energetických společností dosahovalo ke konci roku 2015 353 miliard dolarů. Pro srovnání: Deloitte odhaduje celkové zadlužení 175 společností ohrožených bankrotem na více než 150 miliard, tj. téměř polovinu celkové částky.

Dluhy vyžadující obsluhu či restrukturalizaci jsou tedy vysoké. Bohužel, situace v oboru je natolik špatná, že obvyklá řešení nefungují tak efektivně, jak by měla. Poptávka po aktivech těžařských společností je přinejlepším průměrná. Banky měly velký zájem o investice do energetických společností v dobách, kdy se ropa prodávala za více než 100 dolarů za barel. Nyní, kdy spadla až na 30 dolarů, tento zájem pominul a investoři se naopak energetických akcií zbavují.

Dalším možným zdrojem příjmů pro problémy zmítané ropné firmy jsou soukromé kapitálové společnosti či výrazné seškrtání kapitálových nákladů. Účinnost obou těchto metod je však sporná. Banky, Mezinárodní agentura pro energii i Mezinárodní měnový fond varují, že cena ropy spadne až na 20 dolarů za barel. Na mezinárodní trh s ropou se vrátil Irán, který plánuje zvýšit výrobu až na úroveň před zavedením sankcí (v roce 2011 dosahovala asi 4 miliony dolarů za barel). Dva největší producenti ropy na světě, Rusko a Saúdská Arábie, se dohodli na zmrazení produkce na současné úrovni, která je však v obou zemích rekordní, takže tato dohoda pravděpodobně situaci na trhu dlouhodobě nevyřeší.

Všechny tyto faktory znamenají pro výše uvedenou třetinu společností velké problémy. Alternativou k bankrotu je konsolidace v celém sektoru. Konsolidace však čelí stejným problémům jako prodeje aktiv. Peníze na akvizice nyní má jen velmi málo energetických společností.

Jaké možnosti zbývají? Pokračovat v optimalizaci každodenního provozu. Efektivita provozu se neustále zvyšuje, především v oblasti ropy z břidlic, ale i jinde. Náklady na výrobu 95 % ropy v USA klesly pod 15 dolarů za barel, uvádí Deloitte. Zdá se, že ropným společnostem nezbývá než dál těžit a doufat, že se bouře nakonec přežene. Není to nijak fantastický výhled, ale asi nejrealističtější.

Zdroj:pvm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Kouzlo pravidelných investic. Jak funguje složené úročení?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.