Tři efektivní způsoby výběru akcií v prostředí s nízkým růstem

09:40 | Miloš Kotek | Diskuze

Pokud chcete v tomto roce investovat do akcií, budete mít zřejmě potíže s výběrem akcií. Šest let trvající růstový trh se totiž dostal do fáze, kdy si mnoho obchodníků začíná uvědomovat, že by se přeci jen hodila nějaká ta menší korekce. Menší znamená tak do 10 %.

Foto: Gerd Altmann

 

Po dramatickém propadu akcií v důsledku hypoteční krize v roce 2008 způsobené rozdáváním hypoték každému, kdo se přihlásil a poté zamícháním nesplatitelných hypoték do dluhopisových balíčků, vysoce oratingovaných renomovanými agenturami a prodaných nic netušícím zahraničním i domácím investorům se podařilo FEDu za nepřetržitého několik let trvajícího tištění peněz nejenom vyhnat ceny akcií na původní úroveň, ale ještě podstatně výš. S každým kolem kvantitativního uvolňování, což je zastírající slovní spojení, které má zamaskovat nezřízené podávání finančního heroinu prostřednictvím centrálních bank finančnímu trhu, docházelo k dalšímu a dalšímu růstu cen akcií.

Jestli se centrální banky domnívaly, že tisk peněz roztočí kola úvěrování a ekonomický růst, tak se šeredně spletly, protože je mnohem jednodušší peníze z levných úvěrů nacpat do akcií, než je půjčovat nespolehlivým lidem a firmám, u kterých nikdy nemáte jistotu, že vám to vrátí. Kromě toho vybírat a posuzovat úvěry a provozovat celou tu agendu kolem úvěrů je složité. Mnohem jednodušší je udělat analýzu akcií, vybrat takové společnosti, které provozují zpětný odkup akcií, a tak máte zaručeno, že se vám investice do akcií budou vracet s vysokým zhodnocením.

Nicméně večírek již skončil. Po šesti letech nezřízeného veselí pomalu nastává vystřízlivění, protože FED s tištěním peněz skončil, takže penězovod vyschl a navíc má tu drzost, že začal se zvyšováním základní úrokové míry. Není divu, že se růst akcií zastavil a v loňském roce se cena hlavních akciových indexů prakticky pohybovala stranou. Horlivé hlavy dokonce začaly věštit nástup recese a klesajícího trhu. Začátek roku byl z pohledu akcionářů nejhorší za poslední dekádu. Nicméně velmi umírněné oživení v poslední době opět vnáší trochu optimismu do žil investorů, kteří vystoupili z obchodů a nyní se rozhlížejí, jestli by se přeci jen nenašlo místo pro umístění volné hotovosti.

Výběr akcií, které mají v delším časovém horizontu charakteristiku budoucích vítězů je však složitý. Existuje mnoho studií, jak vybírat akcie, ale možností, jaké vybírat akcie konkrétně v současné situaci, kdy růst je jen mírný, mnoho není. Nicméně můžeme se zaměřit na tři hlavní parametry, které mají přeci jen vyšší pravděpodobnost úspěšného výběru.

 

1. Malá velikost společnosti

Provedené studie naznačují, že investoři by se měli zaměřit na malé společnosti s nižší tržní kapitalizací. Bráno selským rozumem je zřejmé, že malé společnosti mají mnohem větší prostor k růstu, než ty veliké. Když si zvolíme lokální řetězec restaurací, tak ten má mnohem větší možnost růstu, než například MacDonald, který kromě Číny již nemá téměř kam expandovat. Na druhou stranu nákup akcií menší společnosti je rizikovější. Přeci jen se ze všech malých společností nestávají automaticky ty veliké. Toto riziko lze omezit nákupem většího portfolia menších společností, takže ty úspěšné vytáhnou zisk a diverzifikace omezí riziko. Například kdo by nyní chtěl investovat do ropných společností. Nicméně nákup diverzifikovaného portfolia energetických společností může podstatně snížit riziko a v současné době mají energetické společnosti nejvyšší růstový potenciál. Mluvíme zde samozřejmě o dlouhodobém časovém horizontu.

 

2. Nízké ohodnocení společnosti

Mnoho investorů se snaží o obchodní přístup investování do hodnoty. Podobně jako Warren Buffett. Naneštěstí mnozí z investorů neumí rozeznat podhodnocené a nadhodnocené akcie. Je důležité vybírat si podhodnocené akcie, které však mají potenciál k dlouhodobému růstu. Oblíbená kritéria, jako je poměr P/E, nebo PEG nejsou při měření relativní hodnoty společností moc přesná. Platí to hlavně pro energetické společnosti. Pokud investor odhadne relativní hodnotu společnosti špatně, nechá se napálit účetními triky, které společnosti používají, aby „vyrovnaly“ nepříznivý dojem, může skončit se špatně zvolenými akciemi, které mají mnohem horší výkonnost, než správně ohodnocené akcie.

 

3. Nízká volatilita

Selský rozum napovídá, že společnosti s vyšším rizikem přinášejí možnost vyššího zisku. Naneštěstí to neplatí v případě ohodnocení rizika ve finančním průmyslu, kde je riziko obvykle založeno na velikosti volatility ceny akcie. Při výběru akcií je často k ohodnocení rizika používán poměr Sharpe, neboli výkonnost dělená standardní odchylkou. Energetické společnosti jsou velmi volatilní a mají mizernou výkonnost. Výzkumy naznačují, že nejvolatilnější akcie jsou těmi nejhoršími investicemi. Vyšší riziko (měřené jako vyšší volatilita) znamená tedy nižší zisk. Portfolio z nejméně volatilních akcií vytvořené v roce 1980 by dnes mělo 19 krát vyšší hodnotu, než stejné portfolio vytvořené z těch nejvolatilnějších akcií. Investoři by se tedy měli zaměřit na akcie s nízkou volatilitou, což se však lépe řekne, než udělá. Nicméně výběr silně volatilních akcií není pro současné investice vhodný.

 

Zdroj:Oilprice, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.