3 preferované dividendové akcie od veterána trhů, který řídí 18 miliardový akciový fond

14:31 | Miloš Kotek | Diskuze

Nakonec se ukazuje, že tento rok bude pro americký akciový trh skvělý, i když to na začátku roku vůbec nevypadalo. Investoři, kteří se obyčejně orientovali na dluhopisy, houfně přešli do akciového trhu, protože výnosy dluhopisů jsou naprosto směšné a tak není divu, že našli aktivum s vyšším výnosem.

Foto: Web4Trader

 

Investoři, kteří chtějí mít zaručený pravidelný příjem se tedy místo na dluhopisy zaměřují na akcie s vysokým dividendovým výnosem. Je však otázkou, jestli je vhodné zaměřovat svoji investiční pozornost na akcie s největším dividendovým výnosem. Někdy je lepší se zaměřit na společnosti, které nemají tak vysoký dividendový výnos, ale zase mají lepší dlouhodobé vyhlídky z hlediska zvyšování dividendových výnosů, což může být v porovnání se současnými úrokovými výnosy zajímavé.

Tato investiční filozofie je vlastní Donu Taylorovi, který řídí akciový dividendový fond Franklin Rising Dividends Fund (FRDPX), který spravuje majetek za 17,7 miliard USD. Don Taylor je manažerem fondů již od roku 1996. Do svého portfolia vybírá společnosti, které mají dlouhou historii zvyšování dividendových výnosů. Jeho přístup je více subjektivní, což znamená, že vybírá akcie, které jsou „stabilní se solidním růstovým potenciálem a kvalitním manažerským týmem“ a jsou také vedoucími společnostmi ve svém sektoru. Při výběru akcií se zaměřuje na to, jak se projevuje v ceně akcií růst společnosti a když cena akcie klesá, jak se to projevuje na tvorbě hotových peněz (cash flow).

Pro výběr akcií má Don Taylor a jeho tým dvě kritéria. První je, že akcie za posledních deset let musí zdvojnásobit svoji dividendu, druhým je, že nesmí dojít k poklesu výše dividend. Vyhledává akcie, které mají vysoký jednociferný či dvouciferný a zároveň stabilní dividendový výnos. Kromě toho preferuje akcie, které nejsou vysoce náročné na investice, takže lze dividendový výnos snadno reinvestovat do dokupování akcií.

Kromě jiného je Don Taylor vrchní investiční manažer fondu U.S. Equity Value Group společnosti Franklin Templeton Investments se sídlem v Kalifornii, USA.

Hlavní riziko pro investory, kteří se zaměřují na zisk z dluhopisů a akciových fondů sledujících cenu dluhopisů je to, že sice mohou mít vysoký dividendový výnos, ale jejich dividendy nerostou. Jakmile se zvýší úroky, cena akcie poklesne a opačně. Toto riziko vytváří složitou situaci při investování do tohoto typu produktů.

Hlavní myšlenkou Taylorova investování je nezajímat se tolik o aktuální dividendový výnos, ale zkoušet vybrat akcii, která má dobrý růstový dividendový potenciál. Dejme tomu, že si koupíte akcii za 10 dolarů s dividendovým výnosem 2 %. Pokud se bude výše dividendy zvyšovat každým rokem o 10 %, pak během pěti let bude roční dividenda průměrně 29,4 centů, což představuje dividendový výnos 2,94 % z původně zakoupené 10 dolarové akcie.

Pro srovnání desetiletý vládní dluhopis USA má v současnosti výnos pouhých 1,54 % a index S&P 500 (SPX) má dividendový výnos 2,10 %. Vládní dluhopisy jsou sice bez rizika, ale musíte vydržet až do doby jejich splatnosti a jejich úrokové výnosy nerostou. Oproti tomu spousta kvalitních akcií má rostoucí dividendu s dlouhou historií. Stačí se podívat na Dividendové aristokraty indexu S&P 500. 

Tady jsou favorité:

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.