Jedním z důležitých údajů je velikost daňového zatížení, protože to má přímý vliv na konkurenceschopnost jednotlivých států. Celkové daňové zatížení se počítá jako součet pěti rozdílných druhů daní: Daní z příjmu právnických osob, příspěvků na sociální zabezpečení a odvody placené zaměstnavatelem, majetkové daně, daně z obratu a dalších malých daní.
V zásadě jde o podnikatelské daně, nejedná se o daně z příjmů fyzických osob. Pro zajímavost Česká republika má zdanění 48,5 % a Slovenská republika 48,6 %.
Následuje seznam zemí s daňovým zatížením vyšším než 50 %.
27. Japonsko 51,3 %
Japonsko je jedna z největších světových ekonomik, a to navzdory daňovému zatížení většímu než 50 %. Jedná se o páté největší daně v Asii.
26. Mexiko: 51,8 %
Mexiko je jednou z několika zemí Latinské Ameriky, které mají daně vyšší než 50 %. Základní korporátní daně jsou nastaveny na úroveň 30 %.
25. Pobřeží slonoviny: 51,9 %
Jedna z osmi nejrozvinutějších afrických zemí. Základní podnikové daně Pobřeží slonoviny jsou stanoveny na 25 %. Společnosti podnikající v telekomunikacích, IT a komunikačním sektoru jsou zatíženy dalšími 30 %.
24. Rakousko: 52 %
Jedna ze šesti evropských daní s podnikovým zatížením nad 50 %. Rakousko má ve svém daňovém systému neobvyklá ustanovení. Například manželé jsou zdaňováni každý zvlášť.
23. Ukrajina: 52,9 %
Podnikání na Ukrajině se potýká nejenom s vážnými geopolitickými problémy, ale musí také čelit jedněm z nejvyšších daní v Evropě. Jen další čtyři evropské země mají vyšší podnikové daně.
22. Srí Lanka: 55,6 %
Základní podniková daň ve Srí Lance je na úrovni 28 %, nicméně společnosti, které podnikají v alkoholu, nebo v tabáku jsou zatíženy dalšími 40 %. Další navýšení plyne z několika dalších zdanění.
21. Belgie: 57,8 %
Sídlo Evropské unie má čtvrtou nejvyšší podnikovou daň v eurozóně a největší z menších zemí EU.