20 korun za gram marihuany pro rekreační účely? Ano, i to je legálně možné

09:36 | wa pe | Diskuze

Rekordní úroda a přísné regulační prostředí ve státě Washington mají za následek dramatický pokles ceny marihuany pro medicínské a rekreační účely.

Ilustrativní obrázek
Foto: Pinit-Ton

Podle údajů výzkumné společnosti Straight Line Analytics se produkce marihuany ve státě Washington letos zvýšila v meziročním srovnání o 60 %. Už to samo o sobě by bylo pro obchodníky a investory do marihuany problém, přidává se k tomu však také specifické regulační prostředí. Prodej marihuany je sice ve státě obecně povolen, jednotlivé obce a komunity však mohou nastavit vlastní podmínky případně zavést úplný zákaz jejího obchodování.

Moratoria a zákazy v jednotlivých okresech a obcích mají za následek, že maloobchodní prodejci se stěhují tam, kde snáze vyhoví místním nařízením. Výsledkem je, že pouhých 556 legálních maloobchodních prodejen marihuany ve státě Washington je nerovnoměrně rozloženo v několika málo shlucích. Přístupu nových prodejců na trh navíc brání složitý a časově náročný proces získání licence. Spotřebitelé často musí vyrážet na nákupy do vzdálených míst, kde však kumulace prodejců a nadbytek marihuany výrazně sráží její cenu. 

V případě některých odrůd marihuany se velkoobchodní cena pohybuje pod úrovní 1 USD za gram (v přepočtu nyní cca 20 CZK), což se již blíží výrobním nákladům. V první polovině roku 2017 prodejní cena napříč deseti nejprodávanějšími odrůdami v průměru dosahovala hodnoty 6,25 USD za gram, vyplývá z údajů BDS Analytics. Pro některé pěstitele to znamená až 84% pokles ceny.  Za 12 měsíců končících březnem 2017 se tržby z prodeje marihuany ve státě Washington zvýšily o 57 % v meziročním srovnání na 455 milionů USD. Za tuto dobu se objem prodejů zvýšil o 105 %, cena ovšem oslabila o 23 %. Farmáři sice prodávají stále rostoucí objem marihuany, její cena ovšem dramaticky klesá.  

 

Zdroj:TS, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.