11. února_Mezinárodní den žen ve vědě

16:28 | E V | Diskuze

Mezinárodní den žen ve vědě se letos slaví již po šesté.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

I letos bude 11. únor patřit Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě. Svátek, jehož datum stanovilo Valné shromáždění Organizace spojených národů již v roce 2015, má upozornit především na genderové nerovnosti. Role žen a dívek je i ve vědě důležitá a tento speciální den má napomoci globálnímu zrovnoprávnění. Ke svátku se každoročně připojuje i řada českých institucí jako například Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně, který je příkladem boření genderových mýtu ve vědecké sféře.

Podle publikace Evropské komise She Figures 2018, která mapovala 42 vybraných evropských a dalších zemí, skončila Česká republika s podílem 27 % žen mezi výzkumníky na 40. místě. Obsadili jsme tak třetí příčku od konce. Přitom například slovenské kolegyně jsou na tom o poznání lépe. Dosáhly 42% zastoupení, což je dokonce nadprůměrná hodnota i v rámci celé Evropské unie, průměr tehdejší unijní osmadvacítky totiž v roce 2015 činil 33,4 %. Ovšem i v České republice lze najít ve vědě instituce, které jdou „proti proudu“.

Pozitivním příkladem a inspirací může být Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně. Více než polovinu (56) ze všech zaměstnanců ústavu (110) tvoří ženy. Což mimo jiné souvisí i se vstřícným přístupem k jejich zaměstnávání například během mateřských a rodičovských dovolených. Vyšší zastoupení dívek zaznamenává ovšem tento ústav i mezi studenty, a to ve všech třech stupních. Tedy na studiu bakalářském, magisterském i doktorandském. O titul Bc. Nyní usiluje 54 studentek z celkem 61 studujících, k magisterskému studiu míří 32 studentek a „jen“ 6 studentů. Doktorandů je v ústavu celkem 49. Ženy jsou opět v přesile, o titul PhD se jich uchází třicet. „Ženy na našem pracovišti zastávají manažerské a řídící pozice. Ve vedení jednotlivých skupin máme tři ženy a pět mužů a na pozici vedoucí laboratoře máme 7 žen a 4 muže,“ dodává vedoucí ústavu prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Členka tamější výzkumné skupiny bioanalýzy a genového inženýrství, dvojnásobná maminka doc. Pavlína Pelcová, Ph.D, si vstřícnost ústavu pochvaluje a dává jej jako skvělý příklad. „Nikdy jsem nemusela volit mezi rodinou a vědou, a to díky skvělým lidem v ústavu i v rodině. Vedení ústavu se mi vždy snažilo maximálně vyjít vstříc ať již částečnými úvazky, tak i umožněním práce z domu. Vždy jsem pracovala a udržovala jsem si přehled o novinkách v oboru, i když byly děti třeba nemocné,“ dodává Pelcová. Připouští, že být vědkyní i maminkou je těžké a krásné zároveň. „Vše je možné díky skvělým lidem, které mám kolem sebe. Ať v práci nebo v soukromí,“ uzavírá mladá vědkyně.

Právě na nutnost empatického přístupu k dívkám a ženám chce brněnská univerzita v den jejich svátku upozornit. Genderové stereotypy bohužel přetrvávají i v naší moderní společnosti. Nemůžeme si dovolit plýtvat potenciálem poloviny lidstva je věta, kterou nedávno vyslovil šéf OSN António Guterres. Věda není jenom mužský svět – hlavně o to jde. Je třeba pomoci ženám, které mají nakročeno k úspěšné vědecké kariéře.

Zdroj:Martin Šemík, Surikata PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Krize proměnila kancelářský trh

Ilustrativní obrázek

Budou vakcíny a testování součástí novodobých firemních benefitů?

Ilustrativní obrázek

Podnikatelské svazy souhlasí se zavedením ochrany úst a nosu ve firmách

Ilustrativní obrázek

Pozice „interim manažer“ se v Čechách začíná ustalovat

Ilustrativní obrázek

Jedním z trvalých dopadů pandemie bude změna podoby pracovišť

Ilustrativní obrázek

Prevence pracovních úrazů z důvodu uklouznutí, zakopnutí a páduČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes převážně klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly, výnosy australských dluhopisů výrazně klesly po navýšení QE

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.