10 trendů, které budou určovat směr pojišťovnictví v roce 2021

13:13 | E V | Diskuze

Jaké události ovlivní svět v příštích měsících?

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Nejistá geopolitická situace, ekonomická překvapení, technologické průlomy, další pandemie? Nevíme. Můžeme však identifikovat 10 klíčových trendů, které budou mít zásadní dopad na segment pojišťovnictví.

„Nepředvídatelné události sice mohou ještě částečně ovlivnit vývoj těchto trendů, nicméně jejich včasné pochopení umožní pojišťovnám sladit své podnikání s měnícími se potřebami zákazníků a přinášet nové, lukrativní produkty a služby,“ říká Jiří Sobola, Managing Director Accenture ČR pro oblast pojišťovnictví.

 

Trend 1: Roste důležitost zdravotních a wellness služeb

Pandemie covid-19 posunula zdraví a wellness do popředí zájmu zákazníků. Pojistitelé reagovali posílením tradičního krytí lékařské péče, životního pojištění a řadou nových produktů pro zdraví a welness. Ti, kdo si rychle vytvoří silnou pozici v celém ekosystému zdraví, získají oproti konkurenci velkou výhodu.

 

Trend 2: Phygital: propojení fyzické a digitální zkušenosti se stává standardem

Digitální služby a distribuční kanály budou primárním kontaktem se zákazníkem. Fyzický kontakt budou zákazníci vyhledávat, když budou potřebovat radu ohledně komplexních rozhodnutí a nabídek. Spotřebitelé se během pandemie přesunuli k využívání digitálních služeb a jen málokdo se zcela vrátí ke svým předchozím zvykům. Digitální služby, které jsou bezproblémově kombinovány s tzv. „phygital“ zážitky spojujícími fyzickou a digitální zkušenost zejména na mobilních platformách, budou klíčovým rozdílem a konkurenční výhodou při nákupu pojištění. Kdo bude zavádět lákavé digitální nabídky pomalu, přijde o zákazníky.

 

Trend 3: Více pojišťoven se odváží i mimo pojištění

Pokrok v digitálních technologiích otevírá pro pojistitele řadu příležitostí, pokud chtějí expandovat za hranice svých tradičních trhů. Stagnující výnosy z pojistného a nízké výnosy z investic předpokládané pro rok 2021 tento trend urychlí. Pojišťovny tak budou uzavírat nová a možná překvapivá partnerství.


Trend 4: Speciální produkty jsou v kurzu

Pojišťovny v posledních měsících zavádějí řadu inovativních pojištění, která umožňují efektivnější řízení rizik. Poptávka po produktech na míru, jako je krytí kontinuity podnikání pro malé podniky, ochrana před kybernetickými hrozbami, pandemické pojištění a pojištění zrušení událostí, budou nadále stoupat. Zájem o pojistné produkty zaměřené na konkrétní demografické skupiny, jako jsou tzv. „young adults“ (mladí lidé mezi 20. a 30. rokem života) nebo senioři, bude obzvláště silný a bude představovat příležitosti partnerství mezi zavedenými subjekty a pojišťovnami.


Trend 5: Obři ještě více porostou

Nové inovativní pojišťovny se v posledních několika letech těšily pozornosti a přilákaly značné finanční prostředky. Budou to však tradiční poskytovatelé pojištění, kteří se v letošním roce dostanou do popředí. Jejich síla aktiv a rozsáhlé interní zdroje jim umožní překonat možné nepříznivé ekonomické podmínky a zajistit si nové příjmy. V pojišťovnictví se pravděpodobně v roce 2021 dočkáme některých významných fúzí a akvizic.


Trend 6: Důvěra se stává nezbytností

Důvěra spotřebitelů se stane klíčovou součástí podnikání v roce 2021. V současné době spotřebitelé nejenže očekávají, že jim poskytovatelé nabídnou dobré služby, ale také vyžadují, aby chránili jejich osobní údaje. Navíc stále častěji předpokládají, že se firmy budou chovat eticky po všech stránkách. Pojistitelé, kteří ztratí důvěru zákazníků, riskují značné poškození pověsti.


Trend 7: Udržitelnost je budoucnost

Pojišťovny se letos dostanou pod rostoucí tlak, aby prokázaly svou podporu iniciativám podporujícím udržitelný rozvoj, které se zabývají změnou klimatu, znečištěním životního prostředí a sociální nespravedlností. Společnosti, jež budou tyto prolémy řešit, získají konkurenční výhodu, posílí svou značku a nebudou muset dohánět požadavky regulátorů, které stejně brzy přijdou.


Trend 8: Pokračování digitální transformace

Aby pojišťovny vytvořily nové podmínky pro svůj další růst, bude i letos výrazným způsobem akcelerovat proces digitalizace klíčových provozních a obchodních procesů a jejich přechod do online režimu. Bude pokračovat modernizace IT sektoru pojišťoven a zavádění nových technologií jako jsou umělá inteligence nebo pokročilá analytika.


 

Trend 9: Fixní pojistné je na ústupu

Poptávka po pojistných službách průběžně roste, protože stále více spotřebitelů oceňuje flexibilitu a úsporu nákladů, které jim nové nabídky nabízejí. Očekávejte, že velcí pojistitelé budou stále více kombinovat tradiční fixní pojistné s poplatky založenými na míře využívání pojištěných předmětů – např. automobilu, nemovitosti. Ostatní pak budou rychle následovat.


Trend 10: Poroste popularita kryptoměn

Vzhledem k tomu, že nízké úrokové sazby nadále tlumí návratnost investic pojišťoven, budou se tyto finanční instituce více zabývat možností přidání nových kategorií do svých portfolií. A do kryptoměn, zejména bitcoinů, investuje rostoucí počet společností poskytujících finanční služby. Například společnost MassMutual nedávno investovala 100 milionů amerických dolarů do bitcoinu. Očekávejte, že mnoho dalších firem bude přidávat kryptoměny do svých investičních portfolií.O společnosti Accenture

Accenture je globální společnost poskytující profesionální služby v oblasti digitalizace, cloudu a kybernetické bezpečnosti. Díky propojení zkušeností a specializovaných dovedností ve více než 40 průmyslových odvětvích nabízíme služby v oblastech poradenství & strategie, Interactive, Technology a Operations – a to díky podpoře největší celosvětové sítě Advanced Technology a Intelligent Operations center. Našich 537,000 zaměstnanců využívá možnosti nejnovějších technologií i lidské vynalézavosti v práci pro klienty ve více než 120 zemích. Díky síle změn vytváříme hodnoty a zvyšujeme úspěšnost našich klientů, lidí, akcionářů, partnerů i celé společnosti. Navštivte nás na www.accenture.com

Zdroj:Michal Hoblík, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Podle ankety Profesia se 22 % lidí bojí, že přijde o práci a nebude mít na splátky

Ilustrativní obrázek

Bojíte se o práci nejen kvůli koronaviru? Jsou způsoby, jak se pojistit

Ilustrativní obrázek

Stejná zranění, ale různý věk? Odškodnění se liší i o statisíce

Ilustrativní obrázek

Společnost Hartford odmítla nabídku akvizice od pojišťovny Chubb

Ilustrativní obrázek

Pojišťovna Chubb učinila nabídku akvizice společnosti Hartford v hodnotě 23,2 mld. USD

Ilustrativní obrázek

BNP Paribas Cardif Pojišťovna dominovala soutěži Finanční produkt roku 2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

MONETA varuje před vlnou podvodných mailů

Ilustrativní obrázek

Hypotéky budou zdražovat. I tak jsou nemovitosti dobrou investicí

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Ilustrativní obrázek

Digitální hypotéka je tu: poprvé v Česku si klienti Monety sjednali novou hypotéku na dálku a plně online

Ilustrativní obrázek

Výnosy z investic do sběratelských předmětů dokázaly za poslední dvě dekády překonat americké akcie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.