10 největších podvodů všech dob na Wall Street

07:25 | V Z | Diskuze

Wall Street je místem, kde se přehazují peníze, jako by neměly žádný význam. Lidé zde bohatnou i přicházejí o majetek. Každodenní překřikování ohledně budoucích cen sójových bobů je naprosto normální. Investoři zde přemisťují kapitál a diktují budoucí ekonomické i politické změny. Ano, Wall Street je magickým místem, kde za Vás pracují peníze.

Foto: Goksan Ozman

 

Wall Street však zároveň přitahuje osoby pochybného charakteru. Všude jsou zde cítit peníze, což spolu s mizivým dohledem a regulací mnoho lidí láká k pokusům o obejití zákonných pravidel. Na Wall Street se za dobu její existence pohybovaly stovky, ba spíše tisíce, kriminálníků. Jejich přečiny sahaly od prostého insider tradingu a zneužívání důvěrných informací až po masivní Ponziho schémata provozovaná po mnoho let. Nedávná finanční krize rovněž vzešla z Wall Street. Pouhých několik zločinců v hezkých oblecích dostalo na kolena celé Spojené státy.

O zločinech spáchaných na Wall Street se píší knihy a natáčejí filmy, např. Vlk z Wall Street, Wall Street či Riziko. Na stránkách knih či v kinosálech líčení reálných událostí baví čtenáře či diváky, avšak ve skutečnosti se s jejich následky mnozí lidé potýkají až dodnes. Nedávná finanční krize, skandál LIBOR, podezřelé machinace – na Wall Street se odehrává tolik dramat, že jejich převedení na stříbrné plátno bylo prakticky nevyhnutelné.

Nabízíme vám přehled deseti nejpozoruhodnějších zločinců z Wall Street všech dob. Jejich zločiny ohromují rozsahem či závažností, jiné jsou pozoruhodné osobnostmi svých pachatelů. Některá jména jsou dobře známá, s dalšími se většina čtenářů setká poprvé. Všichni pachatelé však mají něco společného: zneužili trhu a děr v systému.

Přečtěte si o deseti největších podvodech na Wall Street všech dob.

 

1. Albert H. Wiggin

Jméno Alberta H. Wiggina není příliš známé, ale mělo by, protože jde o jednoho z praotců burzovních podvodů. Wiggin zažil úspěšnou kariéru šéfa Chase National Bank, nyní JP Morgan Chase. V bance začal pracovat v roce 1904. Řídil její expanzi na začátku 20. století a vybudoval z ní jednu z největších finančních institucí ve Spojených státech. Wiggin dohlížel na spojení Chase National Bank se sedmi dalšími bankami a zvýšil její aktiva z 250 milionů dolarů na 2,7 miliardy, uvádí Harvard Business School.

Naneštěstí se však Wiggin stal i exemplárním cílem hněvu veřejnosti po pádu finančních trhů v roce 1929. Wiggin se dopustil krátkého prodeje 40 000 akcií Chase National Bank. Podle Investopedie je taková transakce srovnatelná s boxerem, který by si vsadil na vítězství svého soupeře. Wiggin získal ohromující 4 miliony dolarů (což v té době byla obrovská částka), aniž by porušil jakýkoli platný zákon. Zákony omezující podobné transakce vstoupily v platnost teprve později. V roce 1934 byl schválen tzv. Wigginův zákon, stanovující přísné tresty za insider trading.

2. Bernie Madoff

Jméno Bernieho Madoffa je synonymem pro finanční podvody a machinace. Někdejší makléř a investiční poradce spáchal největší finanční podvod v americké historii využívající Ponziho schématu a způsobil škodu dosahující asi 65 miliard dolarů. Madoff, který byl zatčen v roce 2008, když mu bylo 70 let, se ocitl v želízkách den poté, co se svým synům svěřil, jaké triky jeho firma používá. Jeho synové tyto informace poskytli úřadům. Madoff se nakonec ke svým zločinům přiznal a byl odsouzen ke 150 letům ve vězení.

Soudní proces se samotným Madoffem skončil v roce 2009, avšak řízení s dalšími obžalovanými stále probíhají. Důsledky jeho činů zasáhly Madoffovu rodinu velmi těžce a jeden ze synů později spáchal sebevraždu. K obětem Ponziho schématu patřily i celebrity, např. Kevin Bacon, Steven Spielberg a John Malkovich. S ohledem na ohromný rozsah svého zločinu má Madoff vlastně štěstí, že byl zatčen až v poměrně vysokém věku a ze 150 let, k nimž byl odsouzen, si tak pravděpodobně odsedí jen malou část.

zdroj: PublicDomain

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.