10 důvodů, proč neotálet s koupí ojetiny

14:14 | E V | Diskuze

Kdy je ta nejlepší doba na koupi ojetiny?

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Obecně se má za to, že je to právě tehdy, když vám dosluhuje současné auto, když potřebujete další auto do rodiny a nemáte na nové, nebo když nastane doba, kdy auto dosáhne určitého počtu let a vy si chcete pořídit novější. Existují však i další aspekty, které tu správnou dobu předurčují. V některých okamžicích je například pořízení vozu ekonomičtější. Připravili jsme pro vás deset důvodů, proč koupit ojeté auto právě teď.
 
 
1. Ceny aut by měly růst
 
Kvůli koronavirovým opatřením se do Česka stále dováží méně vozů ze zahraničí, než dříve. Mezi březnem až květnem letošního roku se oproti minulému roku dovezlo jen 60 % aut. I když se situace podle dat Svazu dovozců automobilů začíná zlepšovat, dovozy se zatím stále nedostaly na úroveň loňského roku a v červnu se dovezlo nejméně osobních ojetých aut za posledních pět let. Dalším faktorem, který by měl způsobit nárůst cen ojetin, je významný pokles ve výrobě nových aut. Mezi březnem až květnem bylo v Česku zaregistrováno o 45 % méně nových aut než loni. V červnu sice počet registrací oproti předchozím měsícům výrazně stoupl, avšak stále zůstal nejnižší od roku 2014. Nedostatek vozidel na trhu tak způsobí zdražení těch, které jsou v nabídce.
 
 
2. Výběr by se měl zúžit, kvalitních vozů ubyde
 
Spolu s nižším počtem ojetých aut na trhu dojde také k úbytku kvalitních ojetin. V tuto chvíli se zájem kupujících soustředí nejvíce na vozy mezi 150 až 200 tisíci korunami. Kvalitních vozů především v této kategorii bude ubývat.
 
 
3. Zvýší se počet aut se stočeným tachometrem či zatajenou havárií
 
Kvůli nejisté či zhoršené finanční situaci je řada lidí ochotná do aut méně investovat než doposud, na což bude reagovat i řada nepoctivých prodejců, kteří, aby vyšli zákazníkům vstříc a nabízeli pěkné vozy za dobrou cenu, budou více stáčet tachometry, zatajovat havárie či vozidla jinak omlazovat. Lze také očekávat, že se k nám ze zahraničí budou dovážet méně kvalitní vozy, často po nelegálních úpravách.
 
 
4. Na dovolenou můžete jet bezpečněji ve svém
 
Cestování ve vlastním voze je v současné chvíli nejbezpečnějším způsobem cestování. Pokud chcete vyrazit na dovolenou a máte obavy z letadla či autobusu, je ideální variantou jet ve vlastním autě. Je to nejen bezpečnější, ale také pohodlnější, neboť nemusíte mít během cesty nasazenou roušku. Pokud jste si chtěli auto v dohledné době pořídit, může to být kromě výhodnější ceny a většího výběru jeden z důvodů, proč s koupí neotálet.
 
 
5. Lepé si ověříte funkčnost chlazení, mj. termostatu
 
Kromě ekonomických či emocionálních důvodů existují i technické důvody. Například v létě lépe odhalíte případné poruchy a závady na chlazení motoru.
 
 
6. Ověříte si funkčnost klimatizace
 
V teplých dnech lépe zkontrolujete, jak funguje klimatizace.
 
 
7. Můžete si vůz lépe prohlédnout
 
V létě si můžete lépe prohlédnout a zkontrolovat stav podvozku a karoserie, neboť vozidlo bývá zpravidla čistější než vzimě. a navíc je dlouho světlo, takže na vozidlo bude dobře vidět i ve večerních hodinách. Bude tedy snazší zkontrolovat různé odstíny laku, které mohou indikovat opravu dílu nebo nestejnou vrstvu laku, která může naznačit předchozí poškození vozidla. Zároveň věnujte dostatek pozornosti i stavu opotřebovanosti interiéru, které napoví o délce používání celého vozidla nebo úrovni péče, kterou vozidlo v minulosti dostalo od předchozího majitele.
 
 
8. Rychleji odhalíte závadu
 
V létě pravděpodobně najedete rychleji dostatečný počet kilometrů pro to, abyste odhalili případné závady vozu k reklamaci.
 
 
9. Méně lidí u prodejcůvám umožní klidné rozhodování
 
V létě zájem o koupi aut vždy polevuje, lidé tráví čas na dovolených a vy tak máte více času na rozhodování o koupi vozu. Menší konkurence koupěchtivých zájemců snižuje pravděpodobnost, že vám auto někdo „vyfoukne“. Na výběr budete mít z většího množství atraktivních ojetin.
 
 
10. Máte věští šanci vyjednat případnou slevu
 
Díky tomu, že se v létě prodává méně vozidel než na jaře a na podzim, je větší možnost vyjednat s prodejcem případnou slevu. Někteří prodejci jsou ke slevám ještě svolní kvůli výpadku příjmů důsledkem koronavirových opatření. Vzhledem k tomu, že si chtějí vynahradit ušlé zisky, se počet těch, kteří budou ochotni jednat o slevě, bude snižovat.
 
 
Na co nezapomenout?
 
Před koupí ojetého auta by kupující nikdy neměl opomenout prověření historie daného vozu. Jen tak lze jednoduše odhalit stočený tachometr, zatajené havárie či například skutečný rok výroby. Stačí znát jen VIN kód auta a zadat ho do systému AUTOTRACER na www.zkontrolujsiauto.cz. Systém AUTOTRACER provozuje společnost Cebia. Obsahuje více než miliardu dat o ojetých autech a je díky němu možné vystopovat historii aut nejen s českým původem, ale často i se zahraničním. Kromě stočeného tachometru, zatajených havárií či skutečného roku výroby lze odhalit, zda není auto zatížené leasingem či úvěrem, zda není kradené, jaká je jeho servisní historie či aktuální tržní cena, pro jakou zemi bylo vyrobeno nebo jak a za kolik bylo v minulosti inzerované. Vhodné je také nechat si na voze fyzicky zkontrolovat, zda má originální identifikátory a zda není předělané z více vozidel.
 
 
 
Cebia, spol. s r.o., je leader na trhu v prověřování původu a historie vozidel. Společnost byla založená již v roce 1991 a dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Vedle komplexní služby AUTOTRACER, která je dostupná on-line na www.zkontrolujsiauto.cz, nabízí Cebia řadu dalších služeb pro identifikaci vozidel, prověřování jejich původu a originality. Cebia zajišťuje také různé formy zabezpečení vozidel proti krádeži, a to satelitní systémy Cebia SAT, UNIQA SafeLine a Allianz BonusDrive či bezpečnostní značení oken OCIS. Společnost je výhradním představitelem Systému OCIS (Open Car Information System) v ČR a SR. Systém OCIS používají partneři Cebia po celém světě jako nástroj pro evidenci a výměnu dat o vozidlech. Cebia se zabývá rovněž vytvářením a programováním nástrojů pro přední makléřské společnosti na trhu v ČR a poskytuje řadu služeb pro pojišťovny a leasingové společnosti. Cebia rovněž provozuje Carolinu, mobilní aplikaci určenou pro majitele vozů. Aplikace je ke stažení zdarma a nabízí řadu funkcionalit, které pomáhají uživateli s jeho autem po celou dobu jeho životnosti, tedy od koupi, užívání a údržby až po prodej. Carolina umožňuje například sledovat ekonomiku provozu vozidla či upozorňuje na důležité termíny spojené svozem či řidičským oprávněním. Společnost Cebia je držitelem certifikátu jakosti dle normy ISO 9001:2015

Zdroj:Barbora Minksová, Cebia
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Na sekundárním trhu chybí oproti loňsku přes 20 000 ojetin z dovozu

Ilustrativní obrázek

Bleskovka 5.8.2020

Ilustrativní obrázek

SSI Group slaví 30 let na trhu a expanduje do Maďarska

Ilustrativní obrázek

Úbytek zahraničních turistů dopadá na tuzemský cestovní ruch

Ilustrativní obrázek

Allianz představil výsledky za 2Q, provozní zisk mu klesl o 19 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, dařilo se jihokorejským akciím

Ilustrativní obrázek

Německé akcie mírně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asie navázala na Spojené státy a silně rostla

Ilustrativní obrázek

Německý DAX navyšuje zisky po indexech PMI, MTU Aero Engines se propadá o 7 % po výsledcích za 2Q

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.