10 chyb, které úspěšní lidé nikdy neopakují

05:58 | wa pe | Diskuze

Klinický psycholog dr. Henry Cloud ve své knize Nikdy se nevracejte popisuje, z jakých chyb jsou schopni se úspěšní lidé nadobro poučit.

Foto: Gerd Altmann

“Není těžké naučit se více. Těžké je se odnaučit, když zjistíte, že jste učinili chybu,“ řekl kdysi slavný americký lékař a aforista Martin Henry Fischer. Ať už v osobním životě či při obchodování na burze by se naše pochybení měla stát příležitostí se poučit, a ne živnou půdou pro budoucí selhání. Všichni děláme chyby, i ti nejúspěšnější z nás, ale jen někteří jsou schopni vidět za jednotlivými selháními vzorce chování, které vedou k jejich opakování. Dlouhodobě se této problematice věnuje klinický psycholog dr. Henry Cloud, který z vlastních zkušeností i zážitků svých pacientů a kolegů sestavil okruh klíčových chyb, které úspěšní lidé v životě neopakují.

Ze kterých chyb a jakým způsobem se úspěšní lidé dokážou podle něj poučit?

1. Nevracejí se k tomu, co v minulosti nefungovalo

Ať už je to neuspokojivá pracovní pozice či ztroskotaný vztah, neměli bychom se k nim vracet a očekávat odlišné výsledky, aniž by se mezitím něco zásadního nezměnilo.

2. Nedělají nic, co by vyžadovalo přetvářku

Při čemkoli, co děláme, bychom se měli sami sebe ptát na klíčové otázky jako například: Proč to dělám? Jsem pro to ten pravý? Hodí se to ke mně? Mohu v tom dlouhodobě pokračovat? Pokud si na některou z nich odpovíte záporně, možná bude lepší zvolit jinou cestu.

3. Nesnaží se měnit ostatní

Pokud si uvědomíme, že nemůžeme nikoho do ničeho nutit, nejenom že tím druhým dáváme svobodu a umožníme jim pocítit důsledky jejich činů, ale zároveň získáme na volnosti i my samotní. 

4. Nevěří, že se mohou každému zavděčit

Jakmile si uvědomíte, že je skutečně nemožné zavděčit se všem, umožní Vám to smysluplně žít tak, abyste potěšili ty, na kterých Vám opravdu záleží.

5. Nedávají přednost krátkodobému pohodlí před dlouhodobým prospěchem

Úspěšní lidé jsou ochotni činit nepříjemná či bolestivá rozhodnutí a krátkodobě podstupovat nepohodlí proto, aby dosáhli svých dlouhodobých cílů. Tuto schopnost doktor Cloud označuje za jeden ze základních rozdílů mezi úspěchem a neúspěchem jak v osobním, tak v profesním životě.

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.